Rímskokatolícky kostol sv. Štefana dal postaviť ostrihomský arcibiskup a uhorský prímas Imre Eszterházy v roku 1741. Kostol bol v roku 1763 poškodený zemetrasením, a preto bol počas panovania Márie Terézie zrekonštruovaný. To pripomína nad vchodom umiestnená tabuľa z červeného mramoru, z ktorej v roku 1947 odstránili maďarský erb. Kostol, postavený v barokovom slohu, bol zasvätený kráľovi sv. Štefanovi I. Hlavný oltár pochádza z 18. storočia. V kostole sa nachádza aj koncertný organ.
Rímskokatolícky kostol sv. Štefana v Tekovských Lužanoch
Interiér rímskokatolíckeho kostola v Tekovských Lužanoch
Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi bol postavený v roku 1784 najprv bez veže, ktorú pristavili v roku 1792. Organ kostola je pôvodný a pochádza z roku 1900. Na stene kostola je umiestnená pamätná tabuľa z roku 2007, ktorá pripomína 50. výročie vysídlenia obyvateľov maďarskej národnosti v roku 1947. Kostol prešiel viacerými opravami v rokoch 1900, 1920, 1952, 2006 – 2007 a 2015.
Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v Tekovských Lužanoch
Interiér kostola reformovanej kresťanskej cirkvi
Modlitebňa bratskej jednoty baptistov v Tekovských Lužanoch
Interiér modlitebne bratskej jednoty baptistov v Tekovských Lužanoch
Modlitebňa evanjelickej cirkvi a.v. v Tekovských Lužanoch
Socha sv. Trojice umiestnená vo farskej záhrade rímskokatolíckej cirkvi bola postavená v barokovom slohu v roku 1755.
Pôvodné umiestnenie sochy sv. Trojice na mieste bývalého rímskokatolíckeho kostola.
Oproti vchodu do katolíckeho cintorína sa nachádza krypta rodiny Soókyovcov postavená v neogotickom slohu z roku 1860. V krypte odpočíva rodina správcu veľkostatku tekovskolužianskeho arcibiskupa. Nad dverami je nasledujúci nápis: „Elfelejthetetlen fiunk hamvainak szülői szerelmök örök emlékéül: Szvéda Antal és Soóky Erzsébet.” V preklade: „Na večnú pamiatku rodičovskej lásky preukázanú pozostatkom nezabudnuteľnému synovi: Antal Szvéda a Erzsébet Soóky”.
Socha sv. Jána Nepomuckého (mučeníka spovedného tajomstva a patróna pri prírodných pohromách) stojí pri križovatke na ceste vedúcej k železničnej stanici, neďaleko potoka Lužianka. Dal ju postaviť János Babilovics, miestny správca panstva (špán) v roku 1780.
Kríž „Csillapos (Čillapoš)" postavený v roku 1827 stojí na rohu niekdajšieho majetku katolíckej farnosti. Na mieste dnešného železného kríža umiestneného na kamennom podstavci voľakedy stál kamenný kríž, z ktorého je pôvodný už len podstavec. V minulosti veriaci ku krížu usporiadali procesie na počesť sv. Marka na posvätenie pšenice a z príležitosti krížových ciest.
Tzv. „Vöröskereszt (Červený kríž)“ z 19. storočia stojí na hranici Tekovských Lužianok pri starom židovskom cintoríne, vedľa cesty vedúcej na vinice pri Hulvinskom lese. Kríž v roku 1851 zvečnil na maľbe „Bitka pri Tekovských Lužanoch“ maliar Imre Medve (1818 – 1878).
Zvonicu Hulvinky postavil v roku 1930, podľa plánov architekta Józsefa Fehéra z Komárna, András Varga, murár z Tekovských Lužian. Základy sú položené až tri metre hlboko v zemi na 1 meter hrubom betónovom základe, k čomu použili až 20 q cementu. Po obvode zvona je ozdobnými písmenami vyliate jeho meno „MIER “ a text: „1914 – 1918. Na počesť padlých hrdinov vo svetovej vojne z dobrovoľnej zbierky s úctou vyhotovila hulvinská reformovaná cirkev. Odliali Bratia Fischerovci Trnava“.
Pamätník padlým vo svetových vojnách je umiestnený vedľa potoka Lužianka, na mieste rodinného domu zbombardovaného počas II. svetovej vojny. Bol postavený a odhalený v roku 2006 (obetiam II. svetovej vojny) a rozšírený v roku 2015 (obetiam I. svetovej vojny a srbským zajatcom). Autorom návrhu pomníka bol Ladislav Szűcs a zhotoviteľom Ľudovít Tóth zo Želiezoviec.