2017. április 23-án Nagysallóban a tavaszi hadjárat komáromi szakaszában zajlott győztes nagysallói ütközetről emlékeztek meg a helyi magyarok a Csemadok Nagysallói Alapszervezete jóvoltából.
1849. április 19. aranybetűkkel íródott be nem csak a Nagysalló, hanem egész magyar nemzetünk történelemkönyvébe. 168 évvel ezelőtt Klapka tábornok vezetésével Nagysalló mellett fényes győzelmet arattak a Klapka György, Gáspár András és Damjanich János parancsnokok által vezetett I., III., illetve VII. hadtestek honvédjei. A mintegy 25 ezer fős császári sereg jelentős veszteségeket szenvedett, s a honvédek számára megnyílt a komáromi erőd felé vezető út.
A csata emlékét a helyi parkban 1876-ban felállított gránit emlékoszlop őrzi, melynél nem csak Nagysalló és a környék magyarsága, hanem számtalan anyaországbeli emlékező rója le minden évben kegyeletét.
Az idei megemlékezés a református templom kertjében található huszár emlékszobornál kezdődött, melynél az ünnepi istentiszteletet közvetően helyezték el az egybegyűltek az emlékezés virágait.
A délutáni ünnepélyes koszorúzást a nagysallói Szivárvány asszonykórus hazafias énekei nyitották meg, melyet a helyi magyar alapiskola verses-zenés műsora követett.
A megemlékezés szónoka Tóth Gábor iskolaigazgató volt, aki az emlékművet megszemélyesítve foglalta össze a nagysallói csata eseményeit, illetve a község magyarságát érintő történelmi eseményeket, fordulópontokat. Beszédében kiemelte az emlékoszlop fontosságát, mely nem csak az ütközetben elhunyt vitéz honvédeknek állít emléket, de képviseli Nagysalló magyarságát is – annak múltját, jelenét, jövőjét, s a szülőföldhöz való ragaszkodását. Küldetése hirdetni, hogy az 1848/49-es szabadságharc és forradalom hőseinek halála ne legyen hiábavaló, hanem adjon erőt a felvidéki magyarok mindennapi küzdelmeihez, a megmaradásához, iskoláik, templomaik és anyanyelvük megtartásához.
Az ünnepi beszédet követően az emlékmű talapzatán a Csemadok helyi szervezete, a Csemadok Lévai Területi Választmánya és Lévai Alapszervezete, az MKP helyi szervezete, a helyi alapiskola, Nagysalló Önkormányzata, a nagysallói református egyház, a nagysallói katolikus egyház, testvértelepülésünk, a Tolna megyei Bátaszék Önkormányzata, a bátaszéki Rákóczi Szövetség és a bátaszéki Roma Önkormányzat, a budapesti Rákóczi Szövetség, az esztergomi Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola és számos helyi lakos helyezett el koszorúkat, virágokat.
Az obeliszk mellett az izsai székhelyű Felvidéki Huszár és Hagyományőrző Egyesület huszárai és gyalogosai álltak díszőrséget, s adtak le díszlövést a megemlékezés végén.
Az egybegyűltek a Szózat eléneklése után levonultak a helyi református temetőbe, ahol a nagysallói ütközetben elesett honvédek közös sírjánál folytatódott a megemlékezés. Az alapiskola rövid verses-zenés műsora után az esztergomi Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola tanárai szóltak a megjelentekhez, majd helyeztek el többen koszorúkat és virágokat a sírhalmon. A bensőséges hangulatú megemlékezés nemzeti imánk eléneklésével zárult.